Events‎ > ‎Liturgies‎ > ‎

Past Liturgies


Past Liturgies

This Month

October2017

September 2017

August 2017

July 2017

June 2017

April 2017

February 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ ΜΗΝΟΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2017
DIVINE SERVICES SCHEDULE FEBRUARY 2017
PROGRAMUL SLUJBELOR FEBRUARIE 2017
ΗΜΕΡΑ ΗΜ/ΝΙΑ ΩΡΑ ΑΚΟΛΟΥΘΙΑ ΕΟΡΤΗ
DAY DATE TIME SERVICE FEAST
ZIUA DATA TIMP SLUJBA PRAZNIC
ΠΕΜ 02/02/2017 09.30-11.30 ΟΡΘΡΟΣ & Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΥΠΑΠΑΝΤΗ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ
THURS 02/02/2017 09.30-11.30 MATINS & DIVINE LITURGY PRESENTATION OF OUR LORD
J 02/02/2017 09.30-11.30 UTRENIA & SF. LITURGHIE ÎNTÂMPINAREA DOMNULUI
ΚΥΡ 05/02/2017 08.45-12.00 ΟΡΘΡΟΣ & Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΕΛΩΝΟΥ & ΦΑΡΙΣΑΙΟΥ
SUN 05/02/2017 08.45-12.00 MATINS & DIVINE LITURGY SUNDAY OF PUBLICAN & PHARISEE
D 05/02/2017 08.45-12.00 UTRENIA & SF. LITURGHIE DUMINICA VAMEȘULUI ȘI A FARISEULUI
ΠΕΜ 09/02/2017 16.00-17.00 ΜΕΓΑΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΑΓ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
THURS 09/02/2017 16.00-17.00 GREAT VESPERS ST. CHARALAMBOS               (PATRONAL FEAST)
J 09/02/2017 16.00-17.00 VECERNIA MARE SFÂNTUL HARALAMBIE -                    HRAMUL PAROHIEI
ΠΑΡ 10/02/2017 08.45-12.00 ΟΡΘΡΟΣ & ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΑΓ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ
FRI 10/02/2017 08.45-12.00 MATINS & FESTAL DIVINE LITURGY ST. CHARALAMBOS               (PATRONAL FEAST)
V 10/02/2017 08.45-12.00 UTRENIA & SF. LITURGHIE FESTIVĂ SFÂNTUL HARALAMBIE -                    HRAMUL PAROHIEI
ΚΥΡ 12/02/2017 08.45-12.00 ΟΡΘΡΟΣ & ΑΡΧΙΕΡΑΤΙΚΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΑΣΩΤΟΥ
SUN 12/02/2017 08.45-12.00 MATINS & HIERARCHICAL DIVINE LITURGY SUNDAY OF PRODIGAL SON
D 12/02/2017 08.45-12.00 UTRENIA & SF. LITURGHIE ARHIEREASCĂ DUMINICA FIULUI RISIPITOR
ΣΑΒ 18/02/2017 09.30-11.30 ΟΡΘΡΟΣ,  Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ                                                        & ΕΠΙΜΝΗΜΟΣΥΝΟΣ ΔΕΗΣΙΣ ΨΥΧΟΣΑΒΒΑΤΟΝ
SAT 18/02/2017 09.30-11.30 MATINS, DIVINE LITURGY & MEMORIAL SERVICE SATURDAY OF SOULS-COMMEMORATION OF THE DEAD
S 18/02/2017 09.30-11.30 UTRENIA, SF. LITURGHIE & PARASTAS SÂMBĂTA MORȚILOR                                             – MOȘII DE IARNĂ
ΚΥΡ 19/02/2017 08.45-12.00 ΟΡΘΡΟΣ & Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΑΠΟΚΡΕΩ
SUN 19/02/2017 08.45-12.00 MATINS & DIVINE LITURGY MEATFARE SUNDAY
D 19/02/2017 08.45-12.00 UTRENIA & SF. LITURGHIE DUMINICA LĂSATULUI SEC DE CARNE
ΚΥP 26/02/2017 08.30-12.00 ΟΡΘΡΟΣ & Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ                                             ΜΕΤΑ ΤΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ ΣΥΓΓΝΩΜΗΣ ΤΗΣ ΤΥΡΙΝΗΣ
SUN 26/02/2017 08.30-12.00 MATINS & DIVINE LITURGY CHEESEFARE SUNDAY
D 26/02/2017 08.30-12.00 UTRENIA & SF. LITURGHIE                             DUPĂ SF. LITURGHIE VECERNIA IERTĂRII DUMINICA LĂSATULUI SEC DE BRÂNZĂ

January 2017

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΙΕΡΩΝ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ ΜΗΝΟΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2017
DIVINE SERVICES SCHEDULE JANUARY 2017 PROGRAMUL SLUJBELOR IANUARIE 2017
01/01/2017 08:45 π.μ. Όρθρος, Θ. Λειτουργία & Ευλογία Βασιλόπιττας (Περιτομή Κυρίου, Αγ. Βασιλείου) 8:45 AM Matins, Divine Liturgy & Blessing of Vasilopita (The Circumcision of the Lord, St. Basil the Great) 8:45 AM Utrenia, Sfânta Liturghie, binecuvântare &  Tăierea Vasilopitei- Pâinea Sf. Vasilie (Tăierea împrejur cea după trup a Domnului, Sf. Vasilie)
05/01/2017 08:30 π.μ. Ακολουθία των Μεγάλων Ωρών, Εσπερινός, Λειτουργία Μ. Βασιλείου & Μέγας Αγιασμός (ημέρα αυστηρής νηστείας) 8:30 AM Service of Royal Hours, Vespers, Liturgy of St. Basil & Great Blessing of Water (strict fast) 8:30 AM Rânduială Ceasurilor împărăteşti, Vecernie, Liturrghie Sf. Vasile & Slujba Aghiasmei Mari (Ajunul Botezului Domnului-zi de post negru)
06/01/2017 08.30 π.μ. Όρθρος, Θ. Λειτουργία & Μέγας Αγιασμός (Θεοφάνεια) 08.30 am Matins, Divine Liturgy & Great Blessing of Water (Epiphany) 08.30 am Utrenia,  Sfânta Liturghie și  Slujba Aghiasmei Mari (Boboteaza)
07/01/2017 08.30 π.μ. Όρθρος, Θ. Λειτουργία (Τιμίου Προδρόμου) 08.30 am Matins & Divine Liturgy (St. John the Baptist) 08.30 am Utrenia și Sfânta Liturghie (Sf. Ioan Botezătorul)
08/01/2017 08:45 π.μ. Όρθρος & Θ. Λειτουργία (Κυριακή μετά τα Φώτα) 08.30 am Matins & Divine Liturgy (Sunday after Epiphany) 08.30 am Utrenia și Sfânta Liturghie (Duminica după Botezul Domnului)
09/01/2017 11.00 π.μ. Κηδεία Μαρίας Σόμαλη (μητέρας του πρωτοψάλτη του ναού Παναγιώτη Σόμαλη) 11.00 am Funeral Service for Maria Somali (mother of the Protopsaltis of our church Panagiotis Somalis) 11.00 am Slujba de înmormântare pentru Maria Somali (maică a Protopsaltul bisericii noastre Panaiotis Somalis)
15/01/2017 08:45 π.μ. Όρθρος & Θ. Λειτουργία (IB' ΛΟΥΚΑ) 8:45 AM Matins & Divine Liturgy (12th Sunday of Luke) 8:45 AM Utrenia și Sfânta Liturghie (Duminica a 29-a după Rusalii)
17/01/2017 08:30 π.μ. Όρθρος & Θ. Λειτουργία (Αγ. Αντωνίου & Αθανασίου) 8:30 AM Matins & Divine Liturgy (Sts. Anthony & Athanasius) 8:30 AM Utrenia și Sfânta Liturghie (Sf. Antonie & Atanasie)
22/01/2017 08:45 π.μ. Όρθρος & Θ. Λειτουργία (ΙΕ΄ ΛΟΥΚΑ) 8:45 AM Matins & Divine Liturgy (15th Sunday of Luke) 8:45 AM Utrenia și Sfânta Liturghie (Duminica a 32-a după Rusalii)
29/01/2017 08:45 π.μ. Όρθρος & Θ. Λειτουργία (ΤΗΣ ΧΑΝΑΝΑΙΑΣ) 8:45 AM Matins & Divine Liturgy (Sunday of the Canaanite) 8:45 AM Utrenia și Sfânta Liturghie (Duminica a 17-a după Rusalii)
30/01/2017 08:30 π.μ. Όρθρος & Θ. Λειτουργία (Τριών Ιεραρχών) 8:30 AM Matins & Divine Liturgy (Three Holy Hierarchs) 8:30 AM Utrenia și Sfânta Liturghie (Sfinții Trei Ierarhi)

December 2016

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΚΟΛΟΥΘΙΩΝ ΜΗΝΟΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ 2016 DIVINE SERVICES SCHEDULE DECEMBER 2016 PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE DECEMBRIE 2016
4 Κ Ι΄ ΛΟΥΚΑ-   Ἁγίας Βαρβάρας & Ὁσίου Ἰωάννου Δαμασκηνοῦ 4 S 10th of Luke; St. Barbara & St. John Damascene 4 D Duminica a 27-a după Rusalii- Sv. Varvara & Sv. Ioan Damaschin
6 Τ Ἁγίου Νικολάου (Θα ψαλλεί και η εορτή του Αγ. Σάββα) 6 T St. Nicholas (Commemoration of St. Savvas) 6 M Sf. Nicolae (Va fi pomenire a Sf. Sava)
9 Π Ἡ σύλληψις τῆς Ἁγίας Ἄννης, τῆς Μητρὸς τῆς Θεοτόκου 9 F Conception of St. Anne, Mother of the Theotokos 9 V  Zămislirea Sfintei Fecioare Maria de către Sfânta Ana
11 Κ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΠΡΟΠΑΤΟΡΩΝ 11 S Sunday of the Holy Forefathers 11 D Duminica a 28-a după Rusalii (a Sfinților Strămoși )
12 Δ Ἁγίου Σπυρίδωνος 12 M St. Spyridon 12 L Sf. Spiridon
18 Κ ΚΥΡΙΑΚΗ ΠΡΟ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΟΥ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ: ΜΕΤΑ ΤΗ Θ. ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΘΑ ΤΕΛΕΣΤΕΙ ΤΟ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΕΥΧΕΛΑΙΟΥ 18 S Sunday before Christmas: After the Divine Liturgy there will be a celebration of the Sacrament of Holy Unction 18 D Duminica dinaintea Nașterii Domnului- După Sfânta Liturghie va avea Sf. Maslu
23 Π Μεγάλες Ὧρες & Ἑσπερινός Χριστουγέννων 23 F Great Hours- Vespers of Christmas 23 V Rânduială Ceasurilor împărăteşti  &  Vecernie Naşterii Domnului
25 Κ Χριστούγεννα 25 S Christmas 25 D Nașterea Domnului (Crăciunul) 
26 Δ Σύναξις τῆς Θεοτόκου (Θα ψαλεί η εορτή του Αγ. Στεφάνου) 26 M Synaxis of the Theotokos (Commemoration of St. Stephen) 26 L Soborul Maicii Domnului; Sfântul Cuvios Nicodim de la Tismana (va fi pomenire a Sf. Ștefan)

October 2016

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΙΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΜΗΝΟΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2016 DIVINE LITURGIES SCHEDULE OCTOBER 2016 PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE OCTOMBRIE  2016
2
KYP Β’ ΛΟΥΚΑ, ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ ΙΕΡΟΜΑΡΤΥΡΟΣ
2
SUN 2ND SUNDAY OF LUKE, ST. CYPRIAN
2
D Duminica a 19-a după Rusalii, SF. CIPRIAN
9
KYP Γ’ ΛΟΥΚΑ, ΑΓ. ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΥ & ΑΘΑΝΑΣΙΑΣ
9
SUN 3RD SUNDAY OF LUKE, VEN. ANDRONICOS & ATHANASIA
9
D Duminica a 20-a după Rusalii,  SF. ANDRONIC & SF. ATANASIA
16
KYP Δ’ ΛΟΥΚΑ, ΠΑΤΕΡΩΝ Ζ΄ ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΟΔΟΥ
16
SUN 4TH SUNDAY OF LUKE, FATHERS OF THE 7TH ECUMENICAL SYNOD
16
D Duminica a 21-a după Rusalii, a Sfinților Părinți de la Sinodul al VII-lea Ecumenic
23
KYP ΣΤ’ ΛΟΥΚΑ, ΑΠ. ΙΑΚΩΒΟΥ ΑΔΕΛΦΟΘΕΟΥ
23
SUN 6TH SUNDAY OF  LUKE, ST. JAMES BROTHER OF THE LORD
23
D Duminica a 23-a după Rusalii, Sf. Iacob, ruda Domnului
 26 TET
 ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΜΥΡΟΒΛΗΤΟΥ  26  WED  WED ST. DEMETRIOS 26
 M Sfântul Mare Mucenic Dimitrie
 30 KYP  
Ε’ ΛΟΥΚΑ, ΖΗΝΟΒΙΟΥ & ΖΗΝΟΒΙΑΣ ΜΑΡΤΥΡΩΝ
 30  SUN  5TH SUNDAY OF LUKE, MARTYRS ZENOBIUS AND ZENOBIA 30
 D Duminica a 22-a după Rusalii, SF. ZENOVIE & SF. ZENOVIA

September 2016

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΙΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΜΗΝΟΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2016 DIVINE LITURGIES SCHEDULE SEPTEMBER 2016 PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE SEPTEMBRIE  2016
4 KYP IA'  Ματθαίου/ Ἱερομάρτυρος Βαβύλα, Ἐπισκόπου Ἀντιοχείας  4 SUN 11th Sunday of Matthew; Hieromartyr Babylas  4 D Duminica a 11-a după Rusalii; Sfântul Sfinţit Mucenic Vavila, Episcopul Antiohiei  
11 KYP Πρὸ τῆς Ὑψώσεως / Τῆς Ἁγ. Θεοδώρας τῆς ἐν Ἀλεξανδρείᾳ 11 SUN Sunday before Holy Cross; Ven. Theodora of Alexandria 11 D  Duminica dinaintea Înălțării Sfintei Cruci; Sfânta Cuvioasă Teodora din Alexandria  
18 KYP Μετὰ τὴν Ὕψωσιν/ Εὐμενίου, Ἐπισκόπου Γορτύνης 18 SUN Sunday after Holy Cross; Eumenius, Bp. Of Gortyna   18 D Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci; Sfântul Ierarh Eumenie, Episcopul Gortinei 
25 KYP  Α’ Λουκᾶ / Τῆς Ὁσίας Εὐφροσύνης  25 SUN 1st Sunday of Luke; Ven. Euphrosyne 25 D  Duminica a 18-a după Rusalii; Sfânta Cuvioasă Eufrosina  

August 2016

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΙΩΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΩΝ ΜΗΝΟΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 2016 DIVINE LITURGIES SCHEDULE AUGUST 2016 PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE AUGUST  2016
6 ΣAB Η  ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΙΣ ΤΟΥ ΣΩΤΗΡΟΣ 6 SAT Transfiguration of Our Lord
6 S Schimbarea la Față a Domnului
7 KYP Ζ΄ Ματθαίου, Δομετίου οσίου 7 SUN 7th Sunday of Matthew, Martyr Dometius  7 S  Duminica a 7-a după Rusalii (Vindecarea a doi orbi și a unui mut din Capernaum);   Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla; Sfântul Cuvios Mucenic Dometie Persul; 
14 ΚΥΡ  08:30π.μ.: Η΄Ματθαίου, Μιχαίου του προφήτου

11:30π.μ.: Εσπερινός προ της Κοίμησις της Υπεραγίας Θεοτόκου
14 SUN 08:30am: 8th Sunday of Matthew, Prophet Micah 

11:30am: Vespers before the Dormition of the Theotokos
14 D 08:30: Duminica a 8-a după Rusalii (Înmulțirea pâinilor); Înainteprăznuirea Adormirii Maicii Domnului; Sfântul Prooroc Miheia

11:30: Vesper
15 ΔEY ΚΟΙΜΗΣΙΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΓΙΑΣ ΘΕΟΤΟΚΟΥ 15 MON Dormition of the Theotokos 15 L Adormirea Maicii Domnului; 
21 KYP  Θ΄ Ματθαίου, Θαδδαίου αποστόλου 21 SUN 9th Sunday of Matthew, Holy Apostle Thaddaeus   21 D  Duminica a 9-a după Rusalii (Umblarea pe mare - Potolirea furtunii);  Sfântul Apostol Tadeu
28 ΚΥΡ  Ι΄Ματθαίου, Μωϋσέως οσίου του Αιθίοπος 28 SUN 10th Sunday of Matthew, Ven. Moses the Ethiopian   28 D Duminica a 10-a după Rusalii (Vindecarea lunaticului); Sfântul Cuvios Moise Etiopianul


ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΑΠΟ 1η  έως 4η ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, 7η  έως 13η ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ 7:00-8:00 μ.μ. Παράκλησις Υπεραγίας Θεοτόκου 

EVERYDAY FROM 1-4 AUGUST AND THEN 7-13 AUGUST 7-8 PM SUPPLICATORY CANON TO THE THEOTOKOS

Zilnic 1-4 august apoi 07-13 august de 7-8 PM Paraclisul Maicii Domnului 

July 2016

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΙΟΥΛΙΟΥ 2016 JULY 2016 LITURGIES PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE IULIE 2016
3 KYP ΚΥΡΙΑΚΗ Βʹ ΜΑΤΘΑΙΟΥ.  Ὑακίνθου μάρτυρος 3 SUN 2nd Sunday of Matthew, Martyr Hyacinth & Companions 
3 D Duminica a II-a după Rusalii (a Sf. Români; Chemarea primilor Apostoli); Sf. Mc. Iachint
10 KYP ΚΥΡΙΑΚΗ Γʹ ΜΑΤΘΑΙΟΥ.  Τῶν ἐν Νικοπόλει τῆς Ἀρμενίας 45 μαρτύρων 10 SUN 3rd Sunday of Matthew,  45 Martyrs of Nikopolis   10 D Duminica a III-a după Rusalii (Despre grijile vieţii); Sf. 45 de Mc. din Nicopolea Armeniei 
17  ΚΥΡ  Τῶν ἁγίων 630 θεοφόρων πατέρων τῆς ἐν Χαλκηδόνι Δʹ Οἰκουμενικῆς Συνόδου, Μαρίνης μεγαλομάρτυρος 17 SUN Sunday of the Holy Fathers of the 4th Ecumenical Synod, St. Marina the Great Martyr 17 D Duminica a IV-a după Rusalii (a Sf. Părinţi de la Sinodul al IV-lea Ecumenic); Sf. M. Mc. Marina
20 TET Ἠλιοὺ προφήτου τοῦ Θεσβίτου 20 WED St. Elias the Prophet 20 M Sf. Slăvitul Prooroc Ilie Tesviteanul
24 KYP ΚΥΡΙΑΚΗ Εʹ ΜΑΤΘΑΙΟΥ.  Χριστίνης μεγαλομάρτυρος. 24 SUN 5th Sunday of Matthew, St. Christina the Great Martyr 24 D Duminica a V-a după Rusalii (Vindecarea celor doi demonizaţi din ţinutul Gadarei); Sf. M. Mc. Hristina
27 TET Παντελεήμονος μεγαλομάρτυρος τοῦ ἰαματικοῦ. (Θά τελεσθοῦν  καὶ αἱ ἀκολουθίαι ἁγίας  Ἄννης & Παρασκευῆς ὁσιομάρτυρος) 27 WED St. Panteleimon (St. Anne & St. Paraskevi will be also commemorated on that day) 27 M Sf. M. Mc. şi Tămăduitor Pantelimon (Tot în aceasta zi va face pomenirea Sf. Ana & Sf. Sf. Mc. Paraschevi)
31 ΚΥΡ  ΚΥΡΙΑΚΗ Ϛʹ ΜΑΤΘΑΙΟΥ. Προεόρτια τῆς προόδου τοῦ τιμίου Σταυροῦ, Εὐδοκίμου τοῦ δικαίου 31 SUN 6th Sunday of Matthew. Forefeast of the Holy Cross 31 D Duminica a VI-a după Rusalii (Vindecarea Slăbănogului din Capernaum); Înainteprăznuirea scoaterii Sf. Cruci

June 2016

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ 2016 JUNE 2016 LITURGIES PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE IUNIE 2016
5 KYP Κυριακὴ  Z’ ἀπὸ τοῦ Πάσχα (Τοῦ Τυφλοῦ) 5 SUN 6th Sunday after Easter (Sunday of the Blind Man) 5 D Duminica a VI-a după Paşti (a Orbului din naştere)
9 ΠEM   Τῆς Ἀναλήψεως τοῦ Κυρίου 9 FRI The Ascension of Our Lord 9 J Înălţarea Domnului (Ispasul)
12 ΚΥΡ  Κυριακὴ  Z’ ἀπὸ τοῦ Πάσχα (Πατέρων τῆς Α’ Οἰκουμενικῆς Συνόδου) 12 SUN 7th Sunday after Easter (Fathers of the 1st Ecumenical Council) 12 D Duminica a VII-a după Paşti (a Sf. Părinţi de la Sinodul I Ecumenic)
18 ΣΑB  Ψυχοσάββατο 18 SAT Saturday of Souls-Commemoration of the Departed 18 S Pomenirea morţilor - Moşii de vară
19 KYP Τῆς Πεντηκοστῆς / Μετὰ τὴ Θεία Λειτουργία θὰ γίνει ὁ Ἑσπερινὸς τῆς Γονυκλισίας 19 SUN Pentecost Sunday  (Kneeling Vespers after the Liturgy) 19 D Duminica a VIII-a după Paşti (Duminica Mare) (a Rusaliilor/Cinzecimii, Pogorarea Sf. Duh); imediat după Liturghie, Vecernia plecarii genunchilor
20 ΔEY  Τοῦ Ἁγ. Πνεύματος 20 MON Monday of the Holy Spirit 20 L Sf. Treime
26 ΚΥΡ  Τῶν Ἁγίων Πάντων 26 SUN Sunday of all Saints 26 D Duminica I după Rusalii (a Tuturor Sfinţilor)
29 TET Τῶν Ἁγ. Πρωτοκορυφαίων Ἀποστόλων Πέτρου καὶ Παύλου 29 WED Holy Apostles Peter & Paul 29 M Sf. Ap. Petru şi Pavel

May 2016

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΜΑΙΟΥ 2016 ΜΑΥ 2016 LITURGIES PROGRAMUL SFINTELOR SLUJBE MAI 2016
2 ΔΕΥ ΔΕΥΤΕΡΑ ΤΗΣ ΔΙΑΚΑΙΝΗΣΙΜΟΥ- Ἁγ. Γεωργίου τοῦ Τροπαιοφόρου 2 MON Easter Monday, St. George 2 L A doua zi de Paşti, Sf. Gheorge
6 ΠΑΡ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΗΣ ΔΙΑΚΑΙΝΗΣΙΜΟΥ- Ζωοδόχου Πηγῆς 6 FRI Easter Friday, Theotokos of the Life-giving Spring   6 V Izvorul Tămăduirii
8 ΚΥΡ Κυριακὴ τοῦ  Θωμᾶ- Ἁγ. Ἀποστόλου Ἰωάννου τοῦ Θεολόγου 8 SUN Thomas Sunday –St. John the Evangelist 8 D Duminica a II-a după Paşti, (a Sf. Ap. Toma)
15 ΚΥΡ Τῶν Μυροφόρων 15 SUN Sunday of the Myrrhbearers 15 D Duminica a III-a după Paşti (a Mironosiţelor)
21 ΣΑΒ Ἁγ. Κωνσταντίνου & Ἑλένης τῶν Θεοστέπτων Βασιλέων & Ἰσαποστόλων 21 SAT Sts. Constantine and Helen, Equal-to-the Apostles   21 S Sf. Împăraţi, întocmai cu Apostolii, Constantin şi mama sa Elena
22 ΚΥΡ Τοῦ Παραλύτου 22 SUN Sunday of The Paralysed Man 22 D Duminica a IV-a după Paşti (a Slăbănogului de la Vitezda)
29 ΚΥΡ Τῆς Σαμαρείτιδος 29 SUN Sunday of the Samaritan Woman 29 D Duminica a V-a după Paşti (a Samarinencii)

April 2016

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016 APRIL 2016 LITURGIES
1 ΠΑΡ Γ΄ Χαιρετισμοί  (7:00-8:30 μ.μ.) 1 FRI 3rd Salutations (7-8.30 pm)
3 ΚΥΡ Γ΄ Νηστειών, Σταυροπροσκυνήσεως 3 SUN 3rd of Lent
8 ΠΑΡ Δ΄ Χαιρετισμοί (7:00-8:30 μ.μ.) 8 FRI 4th Salutations (7-8.30 pm)
10 ΚΥΡ Νηστειών, Ιωάννου Κλίμακος 10 SUN 4th of Lent
13 ΤΕΤ Ο Μέγας Κανών  (6:00-8:00 μ.μ.) 13 WED Little Compline & The Great Cannon (6-8 pm)
15 ΠΑΡ Ακάθιστος Ύμνος (7:00-9:00 μ.μ.) 15 FRI Akathist Hymn (7-9 pm)
17 ΚΥΡ Ε΄ Νηστειών, Μαρίας της Αιγυπτίας 17 SUN 5th of Lent
23 ΣΑΒ Λαζάρου Έγερσις (8:30-11:00 π.μ.) 23 SAT Saturday of the Raising of Lazarus, Matins & Divine Liturgy (8.30-11.00 am)
24 ΚΥΡ Πρωΐ: Βαίων (9:00 π.μ-12:00 μ.μ.), Απόγευμα: Ακολουθία Νυμφίου (7 μ.μ.) 24 SUN Palm Sunday, Matins & Divine Liturgy (9 am-12 noon), Matins – Service of the Bridegroom (Nymfios) (7 pm)
27 ΤΕΤ Μ. Τετάρτη, Άγιο Ευχέλαιο (7:00 μ.μ.) 27 WED Holy &Great Wednesday, Sacrament of Holy Unction (Euchelaio) (7 pm)
28 ΠΕΜ Μ. Πέμπτη, Πρωΐ: (8:00 π.μ. – 12:00 μ.μ.) Θεία Λειτουργία Μεγ. Βασιλείου (Μυστικός Δείπνος), Απόγευμα: (6:30 μ.μ.  – 10:00 μ.μ.)  Ακολουθία Αγίων Παθών (12 ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ) 28 THU Holy & Great Thursday, (8:00 am – 12:00 noon) Vespers & Divine Liturgy of St. Basil (Remembrance of the Lord’s Supper), (6:30 – 10:00 pm) Vigil of the Lord’s Passion (Reading of the 12 Passion Gospels)
29 ΠΑΡ Μ. Παρασκευή, Πρωΐ: (8:00 π.μ. - 12:00 μ.μ.) Ακολουθία Μεγάλων Ωρών &  Μέγας Εσπερινός Αποκαθηλώσεως, Απόγευμα: (7:00 μ.μ. – 10:00 μ.μ.) Ακολουθία Επιταφίου-Περιφορά 29 FRI Holy & Great Friday, (8:00 am – 12:00 noon) Royal Hours & Vespers of the Lord’s Burial, (7:00 – 10:00 pm)  Matins, Lamentations and Procession with the Epitafios
30 ΣΑΒ Μ. Σάββατο, Πρωΐ: (8:30 π.μ. – 12:00 μ.μ.) Εσπερινός  & Θεία Λειτουργία Μεγάλου Βασιλείου  (ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ), Βράδυ: (11:00 μ.μ.) Ο ΚΑΛΟΣ ΛΟΓΟΣ (Μεσονυκτικό, Όρθρος  & Αναστάσιμη Θεία Λειτουργία) 30 SAT Holy Great Saturday, (8:30 am – 12:00 noon) Vespers & Divine Liturgy of St. Basil (First Resurrection), (11:00 pm) KALOS LOGOS (Midnight Service, Resurrection Matins, Paschal Divine Liturgy)

March 2016

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 2016 MARCH 2016 LITURGIES
6 ΚΥΡ
Απόκρεω 6 SUN Meatfare Sunday
13 ΚΥΡ Τυρινής 13 SUN Cheesefare (or Forgiveness) Sunday
18 ΠΑΡ
Α’ Χαιρετισμοί (Ώρα έναρξης: 19:00)
18 FRI 1st Salutations (Start time: 7pm)
20
ΚΥΡ Α’ Νηστειών – Ορθοδοξίας 20
SUN 1st of Lent (of Orthodoxy)
25 ΠΑΡ
Ευαγγελισμός Υπεραγίας Θεοτόκου, Β’ Χαιρετισμοί (Ώρα έναρξης: 19:00) 25
FRI Annunciation of the Mother of God – 2nd Salutations (Start time: 7pm)
27 ΚΥΡ Β’ Νηστειών 27 SUN 2nd of Lent

February 2016

ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2016 FEBRUARY 2016 LITURGIES
2 ΤΡΙ ΥΠΑΠΑΝΤΗ Ι. ΧΡΙΣΤΟΥ 2 TUE PRESENTATION OF THE LORD IN THE TEMPLE
7 ΚΥΡ ΙΣΤ ΜΑΤΘΑΙΟΥ 7 SUN 16th of MATTHEW
10 ΤΕΤ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ ΙΕΡΟΜ 10 WED CHARALAMBOUS IEROM
14 ΚΥΡ ΙΖ ΜΑΤΘΑΙΟΥ 14 SUN 17th of MATTHEW
21 ΚΥΡ ΤΕΛΩΝΟΥ & ΦΑΡΙΣΑΙΟΥ 21 SUN 16th of LUKE (Tax collector and Pharisee)
28 ΚΥΡ ΑΣΩΤΟΥ 28 SUN 17th of LUKE (Prodigal son)